SILVER & METAL / Silver / Sugar bowl 10753022
nr 1075 3022
SUGAR BOWL
silver, Gustaviansk stil, 'Landsort', 1912, invändigt förgylld, höjd: 24 cm, vikt. 510 g ca,
silver, Gustaviansk stil, 'Landsort', 1912, invändigt förgylld, höjd: 24 cm, vikt. 510 g ca
2000
SEK 1500
Monday December 12 2016
at 19:33:29
12/12 18:48:50
- Thema-auction
Dec 12
Silver
Read more about Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Den Gustavianska stilen